fallback

Робърт Шилер: Тръмп и Джонсън вършат възмутителни неща

Измислят истории, не им пука дали им вярват, само и само, за да са на върха, казва американският икономист

18:22 | 18.10.19 г. 6

Робърт Шилер е нещо като гадател сред икономистите. Професорът от Йейл прогнозира както балона на Новата икономика, така и кризата с цените на жилищата в САЩ и стана известен в целия свят.

Как бе успял да направи тези прогнози? Чрез анализиране на поведението на икономическите агенти - особено на поведението, което се проявява при преразказването на популярни истории. Как подобни истории, „Narrativ“ ги нарича Шилер, са създадени и как се разпространяват, той вече описа в книгата си „Narrative Economics“. Наскоро тя бе публикувана на английски език, като следващата година на пазара излиза германската версия.

"Винаги съм оставал с впечатлението, че икономистите забравят нещо в своите изчисления: хората не просто приемат инцидентите, а винаги ги интерпретират", казва Шилер в интервю за Handelsblatt. Това е съществен факт - хората искат история, Narrativ.

Защо подобни разкази може да станат вирусни, се демонстрира особено добре в случая с криптовалутата биткойн. Историята, че можете лесно да забогатеете с биткойн, се появи от един вид идеализъм. „Такива истории често имат политически или патриотичен тон. Страхът от изкуствения интелект и загубата на работни места заради роботите нарасна значително през последните години“, казва Шилер. Причината е същата - Narrativ.

Според икономиста Narrative Economics изживява бум в момента, не на последно място заради американския президент Доналд Тръмп. „Изумително е колко много доминира Тръмп. Той всеки ден е на първите страници на вестниците“, казва Шилер и взема отношение за друг политик от същия калибър – Борис Джонсън.

„Веднъж чух Борис Джонсън да говори на вечеря, той е като Тръмп - отличен оратор. И за двамата не е важно дали някой им вярва. Те правят скандални, възмутителни неща. Най-важното за достигането на висок политически пост е да имаш добра история за разказване. И не какво правиш, а как“, казва професорът.

„Трябва да разберете, че той е успял да се утвърди като самостоятелно натрупал богатството си милиардер. Той имаше късмета да наследи 400 милиона долара по днешните цени от баща си. Но самият Тръмп лъже за това. Той твърди, че самият той е стигнал до собственото си богатство. Той измисли своята собствена история. Има добър усет за силата на разказа и не се страхува да напише своя собствена история. Освен всичко друго, в редица книги. А жанрът за самопомощта по пътя към богаството и успеха е много примамлив. Много хора обичат книги, които им казват как да станат майстори на сделките. Другото нещо е елементът на случайността: името Тръмп. Това звучи като победител в игра с карти. А това се вписва и в политическия му подход“, заключава Шилер.

 

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:36 | 11.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още